TARTUMAATERVIS = TERVISE JA  TURVALISUSE = HEAOLU ARENDAMINE TARTUMAAL

Eesti English Русский
Menüü
 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
Otsi

10. novembril 2011 toimunud alkoholi aastaraamatu esitlusel tõi Tervise Arengu Instituudi direktor Maris Jesse välja, et alkoholitarvitamise ja alkoholist tingitud kahjude vaheline seos on väga tugev. „Alkoholitarvitamise vähenemine – 12,1 liitrilt 9,7 liitrini ühe elaniku kohta - tõi kohe kaasa ka alkoholiga seotud eriarstile pöördumiste arvu vähenemise,“ lausus ta.

Alkoholil on tõendatud mõju 60 erineva haiguse ja terviserikke tekkele. Neist üheksal on sõna „alkohol“ juba diagnoosis sees. Kaks suurimat viinatõbede gruppi on alkoholist tingitud psüühika- ja käitumishäired ning maksa alkoholtõbi. Kui nende kahe diagnoosiga pöördus 2008. aastal eriarsti poole aastas kokku 9162 inimest, siis eelmisel aastal 6938 inimest. Rahaliselt tähendab see, et alkoholist tingitud psüühika- ja käitumishäirete ravikulud on kolme aastaga vähenenud 21 miljonilt kroonilt 15 miljoni kroonini ning maksa alkoholtõve puhul 16 miljonilt 11 miljonile. Kõigi üheksa otseselt alkoholiga seotud haiguse ravikulud olid eelmisel aastal kokku 2 311 000 eurot. Võrdluseks - sama suur summa on haigekassal ette nähtud kuni 2-aastaste laste tervise eest seismiseks perearstidele.

Võimalikele alkoholist tekkivatele terviseriskidele pöörab tähelepanu alanud teavitus „Iga jook jätab jälje“, mis näitab, et ka mõõdukana tunduv alkoholitarvitamine teeb organismile kahju. Teleklippe, väli- ja printreklaame ning internetikeskkondi hõlmavat teavitust rahastab Euroopa Liit Euroopa Sotsiaalfondi programmi ”Tervislikke valikuid toetavad meetmed 2010-2011” raames ning see on osa Tervise Arengu Instituudi tegevuskavast alkoholikahjude vähendamiseks.

Statistika alkoholist põhjustatud haiguste, surmade ja ravikulude ning alkoholiturgu ja tarbimise kohta on kättesaadav Tervise Arengu Instituudi kodulehel www.tai.ee.

Lisalugemist alkoholi tervisemõjude kohta leiab aga www.alkoinfo.ee leheküljelt.

Vaata ka videoklippe

Tartumaa Tervisetuba • Tartumaa Omavalitsuste Liit • Pepleri 6 • 51003 Tartu • E-R 8-16  • lea.saul@tartumaa.ee

Self guided audio tour app image