TARTUMAATERVIS = TERVISE JA  TURVALISUSE = HEAOLU ARENDAMINE TARTUMAAL

Eesti English Русский
Menüü
 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
Otsi

Uudised

14/09/2015 10:55  “Kumm on seks” tuleb sel aastal noortefilmiga
Tervise Arengu Instituudi turvaseksi-teemaline kampaania “Kumm on seks” tuleb sel aastal noortele suunatud lühifilmiga “Räägi välja”, mille loojateks on tuntud Eesti filmitegijad Rain Tolk ja Andres Maimik. 
 
Uus film toob ekraanile elulised intiimsed olukorrad, mis noortel suvilapeo käigus tekivad: kuidas nad kondoomi kasutamisega seotud ebamugavusi ning eelarvamusi lahendavad ja sellest omavahel räägivad. Filmi esilinastus on 24. septembril internetilehel hiv.ee.
 
Senise teavitustöö tulemusel on teadmine kondoomist kui kõige kindlamast vahendist HIV-i ja teiste seksuaalsel teel levivate haiguste vältimiseks jõudnud praktiliselt kõigi noorteni. Uuringud aga näitavad, et teadmist ei kasutata alati praktilises elus,  samuti pärsib kondoomi kasutamist julgus sellest rääkida. 
 
“Probleemid suhtlemisel on peamiseks takistuseks turvalisele seksuaalkäitumisele,” tõdeb seksuaaltervise ekspert Siim Värv. “Kondoom jääb sageli vahekorras kasutamata, sest sellest rääkimine tundub ebamugav või jääb puudu julgusest ennast kehtestada.”  Siim Värvi sõnul on filmi tegemise üheks eesmärgiks noori kõnetava materjali loomine, mida saab kasutada koolides kaasaegse õppematerjalina. “Noortel on ennast lihtne samastada filmitegelastega, kes on nendevanused, samuti annab filmi süžee võimaluse arutleda, kuidas nad ise sarnases olukorras oma partneriga käituksid või räägiksid.” 
 
Sel aastal on eraldi fookuses vene keelt rääkivad noored, venekeelse filmi jaoks kohandas spetsiaalselt erialdi stsenaariumi Eestis elav vene kirjanik P.I. Filimonov. 
 
Film “Räägi välja” on suunatud seksuaalselt aktiivsetele noortele vanuses 18-25 ning rõhutab  mõlema poole vastutust enda ja seksuaalpartneri kaitsmisel HIV-i ja teiste seksuaalsel teel levivate haiguste eest. “Selles eas on noortel kõige enam partnereid ja kaitsmata juhuvahekordi, mis teeb riski seksuaalsel teel levivasse haigustesse nakatumise oluliselt suuremaks,” ütles Värv. Ta lisas, et vaid 51% noortest kasutab juhuvahekorras alati kondoomi. 
 
Siim Värv lisas, et mitmed seksuaalsel teel levivad infektsioonid võivad kulgeda sümptomiteta, mis tähendab, et inimene ei pruugi olla nakatumisest teadlik ning tema partner ei oska kahtlustada nakatumist. “Nakkusohu vältimiseks tuleb kasutada alati kondoomi, eriti siis, kui pole selgust, kas partner võib olla HIV või mõne muu viiruse kandja,” paneb Värv noortele südamele ja lisab, et kondoomi võib kasutamata jätta vaid siis, kui partnerid on monogaamses püsisuhtes ning nad on HIV ja muude haiguste suhtes testitud.
 
Eesti on Euroopa Liidu riikide seas jätkuvalt esikohal HIV-leviku ja uute HIV-i nakatunute osakaalu poolest rahvastikus. Kui epideemia algusaastatel levis haigus eelkõige viirusega saastunud süstalde mitmekordsel kasutamisel, siis nüüd domineerib haiguse levimine peamiselt seksuaalsel teel. Alates 1988. aastast on Eestis HIV diagnoositud 9174 korral (28. augusti 2015 seisuga) ning see on levinud peamiselt noorte, 20–29-aastaste inimeste seas. 
 
Tervise Arengu Instituut, filmi loojad ja näitlejad esitlevad uue lühifilmi eesti –ja venekeelset versiooni ajakirjanikele ning külalistele 22. septembril kell 19 Coca-Cola Plazas.
 
Film on kõikidele huvilistele vaatamiseks kättesaadav alates 24. septembrist kell 12 internetilehel www.hiv.ee. Kinodes filmi ei levitata. Rohkem infot filmi “Räägi välja” kohta on saadaval selle Facebooki lehel https://www.facebook.com/raagivalja
 
Kampaaniat ja filmi toetatakse Euroopa Sotsiaalfondi programmi "Tervislikke valikuid toetavad meetmed 2013‒2014" raames.
 
Lisainfo: Siim Värv, seksuaaltervise ekspert, siim.varv@gmail.com; Maris Jakobson, Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik, 659 3906, maris.jakobson@tai.ee
 
 
 
 

Lisa kommentaar:
Autor: 
Kommentaar:
Spämmirobotite tõke - trükkige kood mida näete pildil:
  Uuenda*
 

Salvesta kommentaar

Tartumaa Tervisetuba • Tartumaa Omavalitsuste Liit • Pepleri 6 • 51003 Tartu • E-R 8-16  • lea.saul@tartumaa.ee

Self guided audio tour app image